Těhotenská masáž    rezervace

Masáže pro těhotné představují prospěšnou a uklidňující terapii, zmírňující nepříjemné fyzické pocity, k nimž v těhotenství dochází. Minimalizují vnější známky napjaté kůže, zmírňují zachycování tekutin v těle, uvolňují stres a napětí ve svalech a kloubech způsobené vyšší hmotností. S rostoucím bříškem je nadměrně namáhána páteř i okolní svalstvo zejména v křížové oblasti, což má za následek bolesti zad. Odstraňovat napětí ve svalech v celé oblasti zad a šíje je možné jemnými hmaty, které svalstvo uvolňují a prokrvují. K podpoře krevního oběhu, snižování možnosti otoků, křečí a k prevenci křečových žil, se používají hladké a plynulé hmaty v oblasti kotníků, předních partií lýtek a stehen. Jemná masáž bříška je velmi uklidňující pro maminku i její dítě a pomáhá zmírňovat pocity napětí v těchto partiích. 

Masáž zad provádíme v pozici vleže na boku na masážním lůžku. Při této poloze se dá dobře masírovat namáhaný kříž a bedra, ale i unavené nohy zezadu a hrudní páteř. V leže na zádech s podloženými koleny masírujeme nohy zepředu, bříško, hrudník, ruce i šíji.

Existuje celá řada druhů masáží, které můžou těhotné ženy využívat. V prvním trimestru se nedoporučuje klasická masáž. U ní dochází k prokrvení, až překrvení organismu, a to by mohlo vést, až ke krvácení. Ovšem od čtvrtého měsíce těhotenství, při dodržení určitých zásad, si můžete tuto masáž dopřát. Provádí se s použitím masážních olejů. Účinek je mechanický, biochemický a reflexní. 

Aromaterapeutická masáž těhotným ženám pomáhá vyrovnat se s fyzickou i emocionální zátěží. Uvedou vás do relaxačního stavu, který je příjemný vám i vašemu miminku. Tato masáž může pomoci se zácpou, nespavostí, křečovými žilami, zadržováním tekutin v těle, ale i s pocitem strachu a úzkosti.

Manuální lymfatická drenáž patří mezi velmi jemné masážní techniky. Provádí se nasucho, mírnými, pomalými tahy. U těhotných se nejčastěji provádí drenáž krku a obličeje, dále dolních a horních končetin. Bohužel má mnoho zdravotních kontraindikací. Používá se ke zvýšení imunity a regenerace organismu. Působí na mízní (lymfatický) i nervový systém, na příčně pruhované svaly, obranyschopnost a detoxikaci. Také jako prevence vzniku otoků, křečových žil, proti křečím v lýtkách, při migrénách a bolestech hlavy. Protože má mnoho kontraindikací, doporučuji tuto masáž pouze opravdu zdravým těhotným ženám!

Kontraindikace masáže:

-  1.trimestr těhotenství

- Vysoce rizikové těhotenství/potratovost

- Diabetes

- Onkologická onemocnění

- Nachlazení,virózní stavy

- Nevolnost zvracení

- Zánětlivé procesy

- Akutní poranění

- Krvácení

- Velká ztráta vody (průjem)

- Bodavé bolesti v oblasti zad,beder nohou

- V místech výskytu křečových žil

- Ekzémy

 

Masáž je bezpečná pro ženy, které mají fyziologický průběh těhotenství, tedy ty, které nemají v anamnéze samovolné ukončení těhotenství či potraty. Pokud si nejsou ženy jisté zda mohou jít na těhotenskou masáž (respektive na jakoukoliv masáž), doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem.