Masáž tibetskými mísami - rezervace

Tibeťané říkají, že zvuky hudebních nástrojů tvoří protipól ke zvukům uvnitř člověka, které může slyšet, když se nachází v úplném tichu. Když dokážeme ztišit zvuky okolí, uslyšíme, jak šumí naše krev, jak tepe naše srdce.

V Tibetu používají mísy mistři zvuku pouze při tajných rituálech. O těchto rituálech a rovněž o mísách je dokonce zakázáno hovořit.

Jak a kdy mísy vznikly, je už pro nás zahaleno tajemstvím. Ale v dřívějších dobách lidé, kteří uměli pracovat se zvukem, a tedy i léčit, byli velmi uznávaní a mocní.

Tibetské zpívající mísy jsou podle dávných tradic vyrobeny ze sedmi kovů. Každý kov symbolizuje jednu planetu: zlato odpovídá Slunci, stříbro Měsíci, rtuť Merkuru, měď Venuši, železo Marsu, cín Jupiteru a olovo Saturnu. Každý z kovů vydává specifický tón, a tyto tóny společně tvoří jedinečný a bohatý zvuk tibetských zpívajících mís. Použité množství jednotlivých kovů nemusí být pro každou mísu stejné. Pravé tibetské mísy prý mají ve svém složení více stříbra a cínu, a nejsou tolik lesklé. Zato mísy z Nepálu mají poměry kovů trochu jiné, a září zlatěji.

Výroba tibetských mís probíhala od pradávna tak, že se roztavený kov (slitina) nalil na plochý kámen a po ztuhnutí v kovovou desku byl vyklepáván kladivem, dokud nezískal tvar mísy. Nakonec se mísa brousila pískem. Některé mísy mohou být i zdobené různými znaky a symboly.

Tibeťané říkají, že mísa slouží jako spojení mezi člověkem a zákony vesmíru.  Tóny, které mísy vydávají synchronizují mozkové vlny a hemisféry, a dodávají pocit uvolnění, zklidnění a relaxace.  Podle některých teorií jsou frekvence produkované mísami natolik bohaté na alikvótní tóny, že dokáží působit na buňky člověka a pomáhají tak tělu a jednotlivým orgánům dosáhnout své původní  přirozené frekvence.

Zvuk, který vznikne po úderu paličkou na mísu, je jen na malý okamžik chaotický, ale vzápětí se jakoby sám od sebe vyčistí, a začne pulzovat. Téměř všechny zpívající mísy pulzují v rytmu Theta mozkových vln, což je 4 až 7 Hz.

Nejlépe můžeme tyto vibrace pozorovat na vodě. Naplníme-li mísu vodou a udeříme-li na mísu nebo třeme-li tlukadlem po obvodu mísy, můžeme snadno na vodě spatřit vibrace, které potom vzniknou.  V některých mísách dokonce můžeme uvidět tzv. fontánkový efekt, kdy drobné kapičky vody samy vystřikují z mísy ven.

 Tibetské mísy jsou nástroje s dlouhou tradicí. Díky vibracím, které působí na tělesné, duševní a energetické rovině, jsou využívány ke zvukové masáži. Mísy mohou být malé, střední, nebo takové, do kterých se vejde člověk. Mohou být ozdobeny různými ornamenty symbolizující jejich sílu. Tibetské mísy jsou energeticky nabité hudební nástroje.

Při zvukové masáži jsou na tělo pokládány různé velikosti tibetských misek.Zvuk misky se přenáší do těla a tím vzniká příjemná vybrace.

Vibrace vytvořené hrou na tibetské mísy se dokáží velice rychle rozšířit do celého našeho těla, které je ze 70 % tvořeno vodou, a ta vodí zvuk 3x rychleji nežli vzduch. Na léčivou vibraci reagují všechny naše buňky, a proto Tibeťané říkají:

Poslouchej zvuk mísy, a když přestane, poslouchej dál.

 

Fotogalerie: Masáž tibetskými mísami